nukon kesme kafası
/
/ İleMedya Departmanı

Nukon, daha önce ithalata bağımlı olan lazer kesim başlığını yerelleştirdi.

Türkiye'nin ilk fiber lazer kesim makinesi üreticisi olan Nukon, kendi ihtiyaçları doğrultusunda Almanya'dan ithal edilen yaklaşık 20,000 Euro değerindeki bir lazer kesim başlığını yerelleştirerek önemli bir başarıya imza attı. Kendi yazılımını geliştirerek Nukon, yerelleştirme oranını başarıyla 'e çıkardı. Şirketin bir sonraki hedefi, beş eksen için de kesim başlığını üretmek.

Nukon Lazer'in Genel Müdürü Oktay Akyıldız, yerelleştirilmiş lazer kesim başlığının seri üretimine başladıklarını ve Ağustos ayında teslimatlara başlayacaklarını duyurdu.

"Kesim başlığı makinenin en kritik bileşeni olup, yaklaşık 20,000 Euro değerinde yüksek katma değere sahiptir. Makinenin diğer tüm parçaları son derece başarılı bir şekilde üretilse bile, kalitesiz bir kesim başlığı genel kaliteyi olumsuz etkiler," diye belirtiyor Akyıldız. Ayrıca ekledi: "TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) desteği ile yürütülen Ar-Ge projemiz için altı uzmandan oluşan bir ekip kurduk ve bir Alman firmasından danışmanlık aldık. Ekibimiz yaklaşık 1,5 yıl boyunca özverili bir şekilde çalıştı ve projeyi bu yılın başında başarıyla tamamladık. Şu anda Türkiye'de lazer kesim başlıkları üreten tek üreticiyiz."

Nukon'a özgü tamamen kendine ait bir yazılım kullanıyoruz ve makinenin gövde tasarımı mevcut modelden ilham alındı. Kesim başlığını dahil ederek oranında yerelleştirme başardık. Şu anki hedefimiz, beş eksenin tümü için kesim başlığını üretmek. Üretimin 2018 yılı civarında başlamasını öngörüyoruz," diye kendinden emin bir şekilde ifade etti.

Kaynak: Dünya Gazetesi / Gülay SOYDAN PEHLEVAN

PAYLAŞ:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir