Açılı Kesim

DSCF9620 kopya-dakika

Üretim ve işleme sürecinde, birçok parça ve bileşen tasarım ve yapı gereksinimleri nedeniyle belirli bir açılı oluk işlemine sahip olacaktır. Bu, otomobil imalatı, endüstriyel ve tarım makineleri, gemi inşaatı gibi sektörlerde vazgeçilmezdir. Oluk işleme işlemi nihai kaynak işlemi için gereklidir. Kaynak yapılacak oluk, kaynak kalınlığında tam nüfuz elde etmek için oluk halinde işlenir.

Geleneksel olarak, oluk işleme işlemi alev ve plazma kesme gibi tekniklerle gerçekleştirilirdi. Ortak oluk tipleri arasında V şeklinde oluk, U şeklinde oluk, X şeklinde oluk, K şeklinde oluk ve Y şeklinde oluk bulunurdu. Ancak bu yöntemler genellikle oluk kesimi sırasında daha derin kesikler üretirler, bu da kaynak yapılırken eksik kaynağa yol açma riskini artırır. Genellikle 3 mm'yi aşan bu oluklar dikkatlice işlenmelidir. Önemli bölgelerde, sadece taşlama kullanılarak bu oluklar giderilebilir, onarıcı kaynak yapılması genellikle izin verilmez. Olumsuzluklar varsa, sonraki işlem çok zahmetli hale gelir. Ayrıca, alev ve plazma işleme, yüksek enerji işlemleri olarak kabul edilir ve metal plakaların termal deformasyona eğilimli olmasına neden olur. Oluk işlemi sonrasında, oluk ters deformasyon işlemi gerektirir, bu da başka bir büyük zorluktur.

Fiber lazer kesme makinesi, termal deformasyonun minimum olduğu ve en iyi kesim kalitesine sahip yeni bir oluk işleme yöntemidir. Lazer oluk kesme makinesi 25 mm'ye kadar çelik levhaları işleyebilir ve tek seferde V, X, Y, K ve diğer şekilleri tamamlayabilir. Geleneksel alev ve plazma oluk işleme ile karşılaştırıldığında, lazer oluk kesimi işlemi önemli ölçüde işleme verimliliğini artırır, oluk kalitesini sağlar ve malzeme atıklarını azaltır. Örneğin, gemi yapımında düşük alaşımlı çelik T şeklindeki üyeleri işlemek için lazer oluk kesimi kullanılırken geminin istikrarını sürdürürken büyük bir ağırlık azaltımı sağlanmıştır.

Türkiye'deki demiryolu inşaatı, karayolu genişletme, su koruma projeleri, hidroelektrik geliştirme, enerji projeleri, madencilik operasyonları ve inşaat sektörü gibi büyük projelerin ilerlemesiyle birlikte, inşaat makineleri pazarının talebi yıldan yıla artmaktadır ve oluk lazer kesme makineleri inşaat makineleri endüstrisinde popüler hale gelmiştir. Özellikle inşaat makinelerinin büyütülmesi ile, daha yüksek dayanıklılıkta düşük alaşımlı çelik yapı kullanımı zorunludur. Kaynaklı eklemelerin istenen esnekliğini sağlamak için kaynak ısısının etkisini mantıklı bir şekilde kontrol etmek gereklidir, böylece eklem kırılganlaşmasını önler. Geleneksel termal işleme yöntemi artık yüksek dayanıklılık çelik plakaların güncel biçimlenmelerine uyum sağlayamamaktadır ve mühendislik makineleri endüstrisine lazer oluk kesme makinelerinin tanıtımı uygun bir seçenek olmuştur.

Uygun ürünü bulmanız için size yardımcı olmamızı ister misiniz ?

NUKON, Türkiye

WE ARE ORANGE

© 2024 NUKON. Her hakkı saklıdır

E-POSTA

info@nukon.com.tr

TELEFON

+90 224 241 69 69

ADRES

Taşpınar Mah. Teknosab 6.Cad. No.19 Karacabey/Bursa, Türkiye, 16140

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi - Cuma: 7.00 - 17.00

İletişim Formu

İsim *
E-posta *
Telefon *
Ders
Mesajınız